Aniołki i inne bibeloty z masy solnej DIY

Jeśli w okresie świąt Bożego Narodzenia chcemy udekorować swój dom oryginalnymi dodatkami, warto sięgnąć chociażby po pomysły na bombki ze styropianu. Samodzielnie możemy też wykonać aniołki z masy solnej, które sprawią, że nasze mieszkanie nabierze niepowtarzalnego charakteru. Do takiej kreatywnej twórczości można też zachęcić pozostałych domowników.

Zrobienie aniołków i innych bibelotów z masy solnej nie jest trudne. Sekretem takich figurek jest przede wszystkim dobre połączenie składników na masę. Do przygotowania masy solnej będziemy potrzebować dwieście gramów mąki, dwieście gramów soli oraz sto dwadzieścia pięć mililitrów wody. Podane składniki można mieszać ze sobą w mniejszych lub większych proporcjach, w zależności od tego, jak wiele masy chcemy otrzymać.

Składniki przesypujemy do większej miski i mieszamy je ze sobą. Najprościej jest połączyć ciasto przy pomocy rąk, ale możemy też sięgnąć po mikser. Jeśli zależy nam na tym, aby masa nabrała oryginalnego koloru, wówczas zwykłą wodę można zastąpić na przykład szklanką kawy lub herbaty. Można też dodać łyżeczkę kurkumy (wówczas masa będzie mieć żółty kolor) lub sięgnąć po barwniki spożywcze.

Kiedy wszystkie składniki będą ze sobą wystarczająco połączone, wówczas możemy przystąpić do robienia bożonarodzeniowych ozdób. Jeśli będziemy przygotowywać dekoracje na choinkę, wtedy nie zapominajmy o robieniu w nich niedużych dziurek, dzięki czemu będzie nam znacznie łatwiej powiesić takie ozdoby na świątecznym drzewku.

By wykonać prostego aniołka z masy solnej, należy przygotować poszczególne elementy: głowę, włosy oraz tułów. Można to zrobić przy pomocy rąk, tak samo jak formuje się plastelinę czy modelinę. Kiedy części będą już gotowe, należy je ze sobą scalić poprzez posmarowanie ich wodą i przyłożenie do siebie. Włosy czy brodę możemy zrobić na przykład poprzez przeciśnięcie gotowego ciasta przez domową praskę do czosnku.

Ciekawym pomysłem na wykonanie bożonarodzeniowej dekoracji z masy solnej może być też zrobienie bałwana czy renifera. Takie ozdoby będą mogły stanąć na przykład na stole lub na okiennym parapecie. Figurki można dowolnie przyozdabiać, wykorzystując do tego celu farby czy nawet najzwyklejsze ziarenka przypraw.

Kiedy świąteczne ozdoby z masy solnej będą już gotowe, wówczas nie zapominajmy ich wysuszeniu. Najlepiej wykonane dekoracje jest suszyć w piekarniku w temperaturze około osiemdziesięciu stopni Celsjusza (przez trzy-cztery godziny). Kiedy ozdoby staną się twarde, wówczas należy pozostawić je jeszcze na jakiś czas do wystygnięcia. Dopiero potem można przystąpić do ich ozdabiania. Efekt trwałości uzyskamy spryskując bibeloty zwykłym lakierem w sprayu.