Schematy ozdób robionych na szydełku

Na bożonarodzeniowym drzewku mogą zawisnąć nie tylko oryginalne ozdoby z makaronu czy masy solnej. Samodzielnie w zaciszu własnego domu możemy także przygotować dekoracje robione na szydełku, które posłużą nam do udekorowania choinki czy świątecznego stołu. Jeśli więc znamy podstawy szydełkowania, nie zastanawiajmy się dłużej, tylko przystąpmy do dzieła.

Na szydełku można wykonać bardzo wiele rozmaitych ozdób. Jeśli nie mamy pomysłu na własne ozdoby, wówczas możemy sięgnąć po schematy dekoracji robionych na szydełku. W ten sposób znacznie prościej będzie nam wykonać aniołka na szydełku czy wiele innych ozdób. Początki mogą być trudne, ale jeśli nabierzemy wprawy, wówczas takie dekoracje będziemy wykonywać naprawdę sprawnie.

Dzięki tego rodzaju robótkom ręcznym możemy wykonać chociażby prostą choinkę na szydełku (może się ona składać z dwóch płaskich choinek). Robótkę należy rozpocząć od dwudziestu pięciu oczek łańcuszka, a następnie wykonać sześć oczek na pierwszy łuk. Kolejno wykonujemy łuki składające się z kilku oczek łańcuszka. Gdy dojdziemy już do ostatniego łuku, wówczas powinniśmy wykonać dwa oczka łańcuszka oraz jeden słupek w ostatnie oczko.

Po skończeniu wykonywania szydełkowej choinki brzegi ozdoby należy dodatkowo obszyć półsłupkami. Gdy jedna choinka będzie już gotowa, należy w ten sam sposób przygotować drugą taką dekorację. Następnie obie choinki łączymy ze sobą wzdłuż linii (można je również zszyć nitką pośrodku).

Na szydełku możemy wykonać także wiele innych ozdób, które z całą pewnością będą bardzo pięknie prezentować się w naszym mieszkaniu. Możemy też zrobić szydełkowe dekoracje na choinkę, dzięki którym nasze bożonarodzeniowe drzewko stanie się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Jedną z prostszych do wykonania takich ozdób może być szydełkowe serduszko.

Robótkę w postaci serduszka na szydełku należy rozpocząć od wykonania pierwszego rzędu, którym powinno być około trzynastu oczek łańcuszka. Następnie wbijamy nasze szydełko w ósme oczko i przerabiamy jeden słupek, później kolejne. W ten sposób powinna nam powstać specyficzna kratka, którą obrabiamy dookoła. Gdy obrobimy już całość, należy wykonać jedenaście słupków potrójnie nawiniętych, które utworzą nam łuk serca. W ten sam sposób wykonujemy też drugi łuk ozdoby.

Wykonanie szydełkowego serduszka nie powinno nam zająć wiele czasu, a w ten sposób uzyskamy nietuzinkową ozdobę na choinkę. Jeśli takie dekoracje będziemy chcieli powiesić na świątecznym drzewku, wówczas wystarczy nawlec je na nitkę lub cienką żyłkę. Kolorowe ozdoby wykonane na szydełku będą bardzo ładnie komponować się z zielonymi gałązkami drzewka.